A hét idézete

„Légy Kolumbusa a benned rejtőző új világoknak, kontinenseknek, fedezz föl új csatornákat – nem a kereskedelem, hanem a gondolkodás számára. Mindenki olyan birodalom ura, amelyhez képest a cár földi országa kiskirályság, hangyaboly.” /Henry David Thoreau: Walden/

2021. május 19., szerda

NOHUN #33 George és Weedon Grossmith: Egy senki naplója

Az ehavi NOHUN részben George és Weedon Grossmith Egy senki naplója (Diary of a Nobody) című regényével ismerkedünk meg egy kicsit. Elöljáróban már le is lövöm a könyv érdekességét: a regény olyan zseniálisan szórakoztató művek előfutára és ihletője volt, mint a Bridget Jones naplója vagy a fiataloknak szóló Adrian Mole sorozat (ami bár egyértelműen nem olyan ismert, mint a Bridget Jones, én azért imádtam J).

A főhős egy teljesen átlagos hivatalnok, Charles Pooter, aki mégis úgy érzi, hogy az élete annyira fontos, hogy érdemes minden pillanatát megörökíteni, ezért naplóírásba kezd. A regény fő momentumát a humor adja, amely abból fakad, hogy Pooter vaskalaposan ragaszkodik az illemszabályokhoz, de a betartásukat valami véletlen mindig megakadályozza, és ebből számtalan vicces jelenet születik. Ugyanakkor a regény ezen túl menően bemutatja még a (brit) osztályrendszer működését és a középosztály sznobizmusát.

Talán első olvasásra nem tűnik ez a történet egy nagy durranásnak. De gondoljunk csak bele, miről is szól a Bridget Jones vagy az Adrian Mole könyvek. Naplók, melyek egy teljesen átlagos főszereplő teljesen átlagos életét mutatják be. A történelem folyamában ők senkik, ugyanakkor mégis valakik, hisz a világ csupa ilyen „senkiből”, átlagemberből áll össze, és rendkívül szórakoztató hozzánk hasonló emberek sorsával megismerkedni. Tanulhatunk a hibáikból, szórakozhatunk a ballépéseiken, ötleteket meríthetünk a megoldásaikból. Én kíváncsi lennék erre a könyvre.

Inkább átlagembernek vagy inkább kiemelkedő egyéniségnek tartod magad?

Források itt, itt és itt

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése