A hét idézete

„Az műveli meg a legnagyobb gonddal a jelenét, az gazdálkodik a legokosabban vele, aki rendületlenül bízik abban, hogy a jövő eltéphetetlen szálakkal fűződik a jelenhez.” /Samuel Butler: Meslohes/

2021. február 17., szerda

NOHUN # 30 Frederik Willem van Eeden: A kis Johannes

A szokásos, havi NOHUN részben ma egy holland író és pszichiáter, Frederik Willem van Eeden könyvével, A kis Johannesszel (De kleine Johannes) ismerkedünk.

Azt a tényt már most leszögezem, hogy ez az ismerkedés igencsak felületes lesz, ugyanis egyetlen, icipici információmorzsát sikerült találnom erről a könyvről az interneten. Illetve azt tudom még ugye hozni, amit a nagy könyvben írnak róla. Meglehetősen szegényes, de azért nézzük meg.

A forrás szerint ez a mű az egyszerű ember története, aki felnőve azzal szembesül, hogy a világ kemény és rideg hely, és nincs is remény a jobb életre. Végül a főhős azért mégis csak ráébred, hogy az élet értelmét az adja, ha erőinket mások szolgálatába állítjuk.

A könyv tételmondata (ezt több helyen is láttam kiemelve, ezért gondolom, hogy ez lehet a fő tézis) körülbelül ez lehet: Ahol az emberiség, és annak nehézségei, ott az én utam. Ami tényleg pontosan a fentebb már írt gondolatot fogalmazza meg, tudniillik hogy életünk értelmét mások segítésében találhatjuk meg. (Az eredeti angol: „Where mankind is, and her woe, there is my path.” Amennyiben rosszul fordítottam, kérlek, jelezzétek.)

Ez így összességében nem hangzik túl szívderítőnek. A könyvnek mégis van egy érdekessége, ami miatt én nagyon kíváncsi lennék rá. Ez pedig az, hogy nem pusztán egy kisgyerek szemén át látjuk az eseményeket és a világot, hanem egy meseregényről van szó. Kíváncsi lennék, hogy vajon ez csak félrefordítás-e a nagy könyvben, vagy ha nem, ugyan hogyan sikerült van Eedennek ezt a témát a gyerekek számára is feldolgozható módon megírnia. Mert persze ez az élet általában véve, a gyermekkort az ártatlansággal szoktuk összekapcsolni, ami azt is jelenti, hogy fogalmunk sincs, mit is jelent valójában az élet, a felnőtt lét. Aztán ahogy cseperedünk, úgy ismerkedünk meg egyre inkább a világ sötét oldalával. De nem biztos, hogy erről mondjuk kisiskolás korunkban úgy tudnánk már olvasni, hogy azt meg is értsük. Röviden ezt a könyvet a műfaja teszi érdekessé, de nem tudok hollandul, és nem is tervezem, hogy megtanulnék, úgyhogy valószínűleg ez a könyv ki fog maradni az életemből.

Forrás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése