A hét idézete

„Vizsgálódj előbb, azután helyeselj, s végül szeress. Szemed legyen vak a vonzó külsőre, füled süket a csábító hízelgésre, sima beszédre.” /Anne Bronte: Wildfell asszonya/

2021. augusztus 25., szerda

NOHUN #36 Edith Somerville & Martin Ross: Egy írországi békebíró egynémely kalandja

 

A mai, különleges NOHUN részben Edith Somerville és Martin Ross (Violet Martin) közös művét, az Egy írországi békebíró egynémely kalandját (Some Experiences of an Irish R.M.) vizsgálgatjuk egy kicsit. De ez a rész nem a könyv miatt lesz különleges, hanem azért, mert ez az utolsó NOHUN könyv az 1800-as évek szekciójából. Fordítás viszont még rengeteg van. Viszont nem akarok nagyon előreszaladni, ezért úgy döntöttem, hogy egyelőre szüneteltetem a sorozatot. A helyére már van egy ötletem, de a kivitelezésről még folynak a kísérletek, úgyhogy egyelőre nem árulok el semmit. Szeptemberben majd kiderül, hogy mire jutottam. J

A szóban forgó könyvről – ha nem baj, nem írnám le még egyszer a címét J - nem találtam túl sok mindent. Sőt, szinte semmit, úgyhogy főleg a nagy könyv leírására fogok támaszkodni, meg egy nyúlfarknyi kis forrásra.

A könyv inkább rövidke történetek füzére, mintsem regény. A sztorikat a főszereplő, Sinclair Yeates személye köti össze. Yeates békebíróként tevékenykedik egy írországi településen. A vidéki élet itt elég élénk, aminek köszönhetően az emberek, és gondolom, főleg Yeates különféle zűrzavarokba keverednek. Ez adja egyrészt a történetek komikumát, másrészt lehetőséget szolgáltat az emberi jellemek aprólékos megfigyelésére is.

A nagy könyv is meglepő módon úgy kezdi a leírást, hogy azért ezek a történetek talán a XXI. századi olvasó számára már érdektelenek lehetnek, ami egy nem túl pozitív felvezetés. Ezzel szemben áll viszont az, hogy egyrészt nagyon szeretek mostanában a vidéki életről olvasni (lásd például itt), másrészt az ír vidék kimondottan nagyon tetszik nekem. De mindezek ellenére sem csigázott fel annyira ez a könyv, hogy különösebben szót emelnék egy fordítás mellett. Sokkal inkább hangoztatnám azt a kérdést, hogy ha maguk a szerkesztők is alábecsülik a könyvet, akkor vajon miért vették fel erre a listára?

A nagyvárosi vagy a vidéki életet preferálod?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése