A hét idézete

„…a mélységesen jóságos Isten minden embernek ad annyi értelmet, hogy abban a helyzetben, amelybe ő juttatja, fussa is a maga életben tartására.” /Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen: A kalandos Simplicissimus/

2025. február 26., szerda

Magyar Elektronikus Könyvtáram

Ahogy múlt héten már előrevetítettem, ma egy új listát indítok, ez pedig nem más, mint a címben már olvasható MEK-es könyvtáram. Azaz összegyűjtöm most azokat a könyveket, amelyekről már született bejegyzés, és amelyeket a MEK-ből töltöttem le.

A MEK mozaikszó a Magyar Elektronikus Könyvtárt rejti, ahonnan rengeteg könyvet ingyenesen és legálisan tölthettek le. Itt persze nem a legújabb kasszasikereket fogjátok megtalálni, és a klasszikusok közül is inkább régebbi fordítások vannak fent. Számomra azonban ez egy nagyon hasznos oldal, mert megkímélt rengeteg felesleges pénzkidobástól, és sokszor megkönnyítette a beszerzést. Én csak ajánlani tudom a használatát.

Most pedig jöjjenek tehát azok a könyvek, amelyeket a projekt kapcsán a MEK-ből olvastam (ABC sorrendben, nem olvasási sorrendben // a linkek nem az elérési helyre mutatnak, hanem az általam írt bejegyzésekre):

A félkegyelmű

A hétormú ház

A Jarndyce-örökösök

A jegyesek

A kút és az inga

A mansfieldi kastély

A Rackrent-kastély

A skarlát betű

A vízimalom

Az Ackroyd-gyilkosság

Az apáca

Az utolsó mohikán

Az Usher ház pusztulása

Bede Ádám

Ben Húr

Bouvard és Pécuchet

Elveszett illúziók

Emma

Eugénie Grandet

Értelem és érzelem

Feljegyzések az egérlyukból

Frankenstein, avagy a modern Prométheusz

Gulliver utazásai

Háború és béke

Holt lelkek

Jó feleségek

Kisasszonyok

Kolhaas Mihály

Korunk hőse

Lazarillo de Tormes élete, jó sora és viszontagságai

Middlemarch

Moby Dick

Monte Cristo grófja

Nyolcvan nap alatt a Föld körül

Thérése Raquin

Utazás a Föld középpontja felé

Új Héloise

Vallomások

Veszedelmes viszonyok

Mit jelent számodra a könyvtár?

2025. február 12., szerda

Listafrissítés 2025

 

Mivel legtöbbször elfelejtem a kis listáimat, amikor épp egy könyvet olvasok, ezért úgy döntöttem, kellene ebből a listafrissítésből egy hagyományt csinálni így az év elejére. Tudom, ez most már épp átcsúszott februárra, de ezzel már nem tudok mit tenni. Inkább nézzük meg a listáimat, és azt, hogy a tavalyi évi olvasmányokból kerül-e fel valami rájuk.

Kedvenceim

Bár voltak azért kiemelkedő olvasmányaim a tavalyi évben is, kedvenc igazán egyik sem lett. Mégis hoznék ide egy könyvet, mert úgy érzem, szükség van a kedvencek listán egy George Eliotra. És mivel legutóbb abban állapodtam meg magammal, hogy bár nekem nem Kései boldogság a legkedvesebb könyvem tőle, mégis azt ajánlanám másoknak Eliottól, ezért ezt felbiggyesztem az örök kedvenclistára.

Gonosz csapatom

A Távol a világ zajától Boldwoodja, a „hősszerelmes”, a hajthatatlan és fáradhatatlan kérő egyértelműen helyet kapott a gonoszok közt. Ő a cukormázba csomagolt démon, aki szép szavak és gesztusok mögé rejti őrültségét. Komolyan féltem tőle, bár a gonosz oldalának felébresztése csak egy sajnálatos véletlenen múlt.

Továbbá felkerül még erre a listára a Ben-Húrból Irasz, Boldizsár napkeleti bölcs lánya. Egy modern regényben az ő alakja talán nem is tűnt volna fel, ám ebben a régmúltba visszahelyezett cselekményben érdekes volt egy olyan nő ténykedését figyelni, aki egy férfiak uralta világban próbál a maga módján érvényesülni.

Kedvenc papjaim

Ez a ligám rögtön az előző év elején bővült, akkor olvastam ugyanis az Amaro atya bűnét. Már a cím alapján is jó esélyekkel indult Amaro. És nem is kellett csalódnom benne, már ami a beválogatást illeti.

Amaro annyiban hasonlít egy kicsit Victor Hugo Frollójára, hogy tudja, hogy amit tesz, az nem teljesen kóser. De mivel mások is hasonló dolgokat csinálnak, félreteszi az erkölcsi aggályait. Sajnos mivel akkoriban nem működött a felvilágosítás, még a fiúk esetében sem, ezért mikor teherbe ejt egy lányt, csak áll széttárt karral a világ előtt, hogy hát ő ezt nem érti, hogy történhetett. Aztán meg nagyon „férfiasan” oldja meg a problémát.

Erős nők klubja

2024-ben sajnos nem sikerült kimondottan érdekes és említésre méltó női karakterekkel találkoznom.

Ajándéklista

Új gazdára várnak a tavalyi évről az Érzelmek iskolája és A puszta Lear királya.

Így bővültek tehát a már meglévő listáim a 2024-es évről. A következő bejegyzésben pedig egy új listát fogok indítani egy olyan témával kapcsolatban, ami számomra nagyon fontos.

Szoktál újévi fogadalmakat tenni? Van valami újévi rituáléd?