A hét idézete

„Vizsgálódj előbb, azután helyeselj, s végül szeress. Szemed legyen vak a vonzó külsőre, füled süket a csábító hízelgésre, sima beszédre.” /Anne Bronte: Wildfell asszonya/

2019. augusztus 28., szerda

NOHUN #13 Samuel Johnson: Rasselas, Abesszínia hercege





A nagy angol értelmező szótárával híressé vált Samuel Johnson élete során egyetlen regényt írt, ez lett a Rasselas, Abesszínia hercege (The Full History of Rasselas, Prince of Abissinia). A könyvben a hercegi sarj életútjának egy szakaszát követhetjük nyomon. Az uralkodó gyermekei egy zárt völgyben élik gondtalan életüket jómódban és nyugalomban, távol a világ bajaitól. Rasselas azonban unatkozik, ezért úgy dönt, hogy megszökik. Ebben egy költő, Imlac és az egyik lánytestvére lesznek a segítségére.

Végül négyen vágnak neki a nagyvilágnak, elmennek Egyiptomba, ahol Rasselas több különböző foglalkozású férfival megismerkedik annak érdekében, hogy fel tudja mérni, mivel is kellene töltenie hátralévő életét, hogy boldog lehessen. Azonban maradéktalan boldogságot sehol sem tapasztal, így végül csalódottan bár, de úgy dönt, hogy hazatér Abesszíniába.

Habár a történet fő mondanivalója már viszonylag korán megfogalmazódik Imlac élettörténetében – az örök boldogság elérhetetlen cél, és amíg valaki ezt hajkurássza vagy erről ábrándozik, addig elmegy mellette az élet –, Johnson lehetőséget ad a főhősének, hogy maga is erre a végkövetkeztetésre jusson a saját tapasztalatai alapján. Ez végül gyakorlatilag teljesül is, annyi kiegészítéssel, hogy Rasselas arra a megállapításra jut, hogy a változatosság teszi élvezhetővé az életet. Valamint Rasselas útja lehetőséget ad Johnsonnak arra, hogy több különböző témában is kifejthesse filozofikus gondolatait, úgy mint a múlt megértése és fontossága, a művészetek, a házasság és a családi élet, a gyász és a veszteség.

Mivel a boldogság, mint téma mostanában engem is foglalkoztat, szívesen elolvasnám ezt a könyvet. Akár még a manapság nagyon menő selfhelp könyvek közé is beillene. Érdekes a kiinduló helyzet, a gondtalan, felhőtlen élet mégsem annyira tökéletes, mint ahogy azt gondoljuk, és bármennyire is fáj ezt időnként belátni, a „problémák” adják az élet sóját. A boldogság pedig önmagában nem lehet az életünk célja, mert ez egy nem helyénvaló cél. Az élet nagy paradoxona, hogy a boldogságot hajkurászva egyre boldogtalanabbak leszünk. Az emberiség nagy, tantaloszi kínja…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése