A hét idézete

„Vizsgálódj előbb, azután helyeselj, s végül szeress. Szemed legyen vak a vonzó külsőre, füled süket a csábító hízelgésre, sima beszédre.” /Anne Bronte: Wildfell asszonya/

2021. július 14., szerda

A politika nem az én asztalom | George Orwell: Állatfarm

 

Utolsó kiadás: 2021, Európa

George Orwell Állatfarmját én a Helikon Kiadó zsebkönyves verziójában vettem meg, aminek a borítója nagyon tetszik, bár azóta már kiadták ezt a kisregényt más egyéb, tetszetős formában is. (Gondolok itt például az Európa Kiadó kétnyelvű könyvére.)

A történet röviden arról szól, hogy egy farmon az állatok fellázadnak az elnyomóik, az emberek ellen. Majd ezután boldogan élnek a disznók irányítása alatt, mert ugye vezető mindig kell. De ahol több vezető is működik egyszerre, ott előbb-utóbb óhatatlanul felüti a fejét az egyet nem értés. Ekkor pedig megindul a harc a hatalomért, amiben a legtöbbször az erősebb nyer. És az erősebbet itt nem feltétlenül fizikai erőben kell érteni, hanem akinek több a támogatója és vastagabb bőr van a képén.

A disznókon kívül a többi állat közt, akik a farmon élnek, felismerhetjük az egyszerű emberek különböző válfaját aszerint, hogy hogyan reagálnak a változásokra. Van, aki gyorsan megszökik, van, aki teljesen feláldozza magát az új rendszer oltárán, és van a nagy többség, akik csak úgy teszik tovább a dolgukat, mintha nem történt volna semmi, és igyekeznek szépen, csendben (túl)élni.

A politikai húzások pedig…, nos van itt, kérem szépen, minden elképzelhető, kezdve a beetetéssel és idealizálással. Majd amikor mindenki kellőképpen meg van már vezetve, akkor jönnek először a korlátozások, mindenféle értelemben, a statisztikák igényhez igazítása, majd történelemhamisítás és megfélemlítés, és ezzel egy időben a személyi kultusz kiépítése.

Egyértelmű, hogy mit is akar kifigurázni ez az alig több mint száz oldalas könyv. És meg kell hagyni, kifogástalanul teszi a dolgát. Habár semmi körmönfontság nincs benne azon kívül, hogy az emberi tetteket átteszi az állatvilágba. Ezután már csak egy az egyben lemásolja a megtörténteket.

Egyszóval én nem mondanám zseniális szatírának ezt a történetet, de kétségtelenül jól bemutatja, amit be akart mutatni, és a jelen korunkra nézve is sok átgondolnivalót tartalmaz. Érdemes adni neki egy esélyt.

Ha egy napra kipróbálhatnád, milyen háziállat lennél?


A könyv szerepel a százas poszteren az alábbi képpel:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése