A hét idézete

„A növény azokra a makacs emberekre hasonlít, akiktől sok mindent meg lehet kapni, ha a maguk módján kezelik őket.” /Johann Wolfgang von Goethe: Vonzások és választások/

2019. április 24., szerda

NOHUN #9 Samuel Richardson: Pamela




Samuel Richardsont az egyik legkorábbi angol regényíróként tartják számon. Ebben a hónapban és a következőben két könyvével is megismerkedünk a NOHUN sorozat keretein belül. Elsőként a Pamelával.

A könyv teljes címe Pamela, avagy az erény jutalma (Pamela; or, Virtue Revarded), amely gyakorlatilag össze is foglalja a tartalmat. A főhős, Pamela Andrews szolgálólány, aki védelem nélkül marad Mr. B-vel szemben, miután Mr. B anyja meghal. Mr. B-nek tetszik a lány, először megpróbálja elcsábítani. De amikor látja, hogy így nem ér célt, elrabolja a lányt, és megfenyegeti, hogy megerőszakolja. Pamela mindennek ellenáll, Mr. B pedig az utolsó lehetőséghez folyamodik, hogy ágyba cipelje a lányt; feleségül veszi. Pamela természetesen igent mond, mert titokban nagyon is vonzódik Mr. B-hez. És ez a házasság lesz az erényessége jutalma.

Az esküvő után még betekintést nyerhetünk Pamela mindennapi életébe, hogy hogyan sikerült beilleszkednie abba az új társadalmi rétegbe, ahová feljebblépett a házassággal, és ott hogyan állta meg a helyét.

Önmagában a történet különösebben nem fogott meg. De több olyan kortárs műben is említést tesznek róla, amelyeket már olvastam. Illetve több kortárs írót is megihletett, például Henry Fielding Shamela című könyve a Pamela paródiája. Érdekes lenne összehasonlítani a kettőt, mert a fentiek alapján nekem úgy tűnik, hogy Richardsonnak túlontúl romantikus elképzelései voltak az életről. És kíváncsi lennék, hogy Fielding mennyire esett túlzásokba a paródiában. J J
Forrás:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése