A hét idézete

„Van a régi szokásokban valami megnyugtató, még ha az nem is más, mint az állandóság és a jól ismert dolgok nyugalma.” /Adalbert Stifter: Nyárutó/

2019. május 1., szerda

Ami az angoloknak Scott, a franciáknak... | Alexandre Dumas: A három testőr


A könyv eredeti borítója a védőborító alatt.
Dumas három testőre is olyan történet, amelyet ilyen vagy olyan formában, de szerintem mindenki ismer. Én is láttam valamikor régen filmen és rajzfilmen is. És bár a konkrét történetre nem emlékeztem, arra igen, hogy lenyűgözött az a fajta barátság, amely a főhősök között szövődött. Egyszóval óriási várakozással fogtam neki a könyvnek, és végre, végre azt mondhatom, hogy nem csalódtam.

Meglehetősen vaskos kötetről van szó. Az általam olvasott kiadás (Európa, 1981) 686 oldal. De ez most senkit ne ijesszen el. Csak úgy suhannak majd a lapok, higgyétek el nekem! Most pedig megpróbálom röviden összefoglalni ennek a 686 oldalnak a történéseit.

Főszereplőnkkel, D’Artagnannal együtt útra kelünk egy vidéki kisvárosból Párizsba szerencsét próbálni, szeretnénk bekerülni a királyi testőrség tagja lenni. Utunk során összetűzésbe keveredünk egy sebhelyes arcú idegennel és annak egy nőismerősével. Ez a két szereplő az egész történet folyamán vissza-visszatér, mondhatni kísérteni fogják D’Artagnant. Párizsba érkezvén rögtön betérünk a királyi testőrség parancsnokához, aki jó szívvel fogad, lévén, hogy ő is arról a vidékről származik, ahonnan mi. Ugyan nem tud rögtön helyet biztosítani nekünk a testőrségben, de beajánl a sógora seregébe, ahol vitézül meg is álljuk a helyünket. Közben roppant kalandos és mulatságos módon megismerkedünk a címben szereplő három testőrrel, Athosszal, Porthosszal és Aramisszal, és elválaszthatatlan jó barátok leszünk.


Mikor így nagyjából felvázolódott ez az alapszituáció, akkor egyszerre három fontos dolog is történik. Egyrészt D’Artagnan rájön, hogy nem elég jó katonának lenni, jó politikusnak is kell lennie, mert ezidőtájt bizony a hatalom nem egyenlő a királlyal. Hanem még a király hű tanácsadóját, a bíboros urat is figyelembe kell venni. És akkor a királynét még nem is említettük. Másrészt egy véletlen folytán D’Artagnan maga is belekeveredik egy udvari cselszövésbe, s gyorsan döntenie kell, hogy a fent említett három hatalmi ág közül melyik mellé áll. Harmadrészt pedig e cselszövés kapcsán megismerkedik egy bájos hölggyel, akivel azonnal szerelembe is esik. És lényegében ez a három dolog határozza meg a további eseményeket. És hát lesz itt kérem szépen minden, ami egy jó kis kalandregényhez kell. Emberrablás, gyilkosság, ármány, cselszövés, kegyetlenség, titkok.

De ez a könyv nem pusztán kalandregény, hanem történelmi regény is. Felvonultat ugyanis egy csomó valós történelmi személyt és eseményt. Így például XIII. Lajos francia királyt és feleségét, Ausztriai Annát, Richelieu bíborost, és La Rochelle ostromát. De szerencsére nem kell történelemzseninek lennünk ahhoz, hogy élvezhessük a történetet. Ezek inkább csak pluszban emelik a könyv értékét, mint ahogy az is, hogy az író az elején leszögezi, hogy a könyvet Richelieu bíboros és más kortársak emlékiratai alapján írta. (Persze azért ne vegyünk mindent készpénznek, amit az írók mondanak!)

És ha esetleg valakit a rendkívül pörgős, izgalmas cselekmény nem elégítene ki, akkor még mindig van egy nagy „rejtett” értéke a könyvnek. Ez pedig annak a fajta barátságnak az ábrázolása, amelyet legjobban tényleg a testőrök jelmondata foglal össze: Egy mindenkiért, mindenki egyért! Bármilyen veszélyes kalandokba vág is D’Artagnan, a testőrök szó nélkül követik, és kitartanak mellette, támogatják. Ugyanígy a pénzen is folyton megosztoznak, kérdés nélkül, és anélkül, hogy később bárki bármit is visszakövetelne. Ritka kincs az ilyen barátság, amely feltétlenül érdemes arra, hogy emléket állítson neki az ember, akár egy könyv formájában is. Bár azért az egy kicsit elszomorított, hogy a történet végén végül mégiscsak szétszéledtek a barátok. Mert amellett, hogy testőrök voltak, mindegyiküknek megvolt a maga privát élete és vágyai, a testőrség mindegyiküknek csak egy állomás volt.

Szintén a testőröknél kell még megemlíteni, hogy habár ők lehettek a maguk korának lovagjai, azért itt már korántsem lelhetők fel a klasszikus lovagi erények. Ami számomra azért volt meglepő, mert bennem élt valamiféle eszményi kép erről a három testőrről és a negyedik barátjukról. Hogy ők folyton-folyvást csak harcolnak a jó ügyért, de azon kívül szent életet élnek, támogatják és védelmezik a gyengéket és a nőket. De azért itt elég valóságos képet kapunk arról, hogy amikor volt pénz valahonnan, akkor mentek ám a tivornyák kifulladásig. És ha a helyzet úgy kívánta, szemrebbenés nélkül használták fel a nőket a saját céljaikra.

Persze azért nem kellett minden nőt félteni ebben a történetben (sem). A testőrök mellett az egyik kiemelkedő karakter volt a könyvben Milady Winter. Többször is emlegették őt úgy, mint a pokolbéli gonosz küldötte, és magam sem tudnám jobban leírni őt. Ízig-vérig gonosz, tekintet nélkül átgázol mindenkin, hogy célt érhessen. A gyilkosságtól sem riad vissza, ha a helyzet azt követeli, de azért jobb szeret inkább rávenni valakit, hogy elvégezze helyette a piszkos munkát. Újabb erős női karakterrel állunk szemben, de azért ő koránt sem követendő példa! És szerencsére meg is kapja méltó büntetését a könyv végén.

A testőrök közül Athos lett a kedvencem. Aramist túl vallásosnak, Porthost pedig túl piperkőcnek találtam. Athos férfi volt a javából, és különlegessé tette a titkos múltja. D’Artagnan pedig túl éretlen volt, de hát ő volt a legfiatalabb négyük közül. Ahány asszonnyal összefutott, annyiba lett szerelmes, amit Ketty-vel tett, azt koránt sem lehet korrektnek nevezni. És azt is furcsállottam benne, hogy mennyire ingadozott a király, a királynő és a bíboros között. Vagyis egész pontosan azt, hogy nem utálta eléggé a bíborost ahhoz, hogy szóba se álljon vele. De azt hiszem, ezügyben inkább én vagyok az éretlen, D’Artagnan pedig a politikailag megfontolt. Elvégre Richelieu személye megkerülhetetlen volt, muszáj volt vele valamiféle elfogadható kapcsolatot kialakítani.

Egy szó mint száz, a könyv zseniális volt. Rövid fejezetek, pörgős események, minden mindennel összefüggött, és mindennek jelentősége volt. Remek karaktereket láthattunk. Volt egy kis szerelem, egy kis titok, egy kis ez, egy kis az. Hasonlóan jó volt olvasni, mint Walter Scott Ivanhoe-ját. Tényleg ne riasszon el senkit a terjedelem, higgyétek el, amikor a végén becsukjátok a könyvet, azt fogjátok kívánni, bár tartana még vagy 700 oldalon át.



Utalás történik a Don Quijotéra és a Gulliver utazásaira.


„A bátorság mindig tiszteletet kelt; az ellenség bátorsága is.”

„…milyen furcsa a sors, hogy egymás pusztítására uszítja az embereket olyanok érdekében, akikhez semmi közük, s akik, úgy lehet, azt sem tudják róluk, hogy léteznek.”

„A részegek és szerelmesek lépteit, mint tudjuk, Isten vigyázza.”

„Az élet olvasóján minden szem egy-egy apró nyomorúság; a bölcs mosolyogva pergeti le.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése