A hét idézete

„Van a régi szokásokban valami megnyugtató, még ha az nem is más, mint az állandóság és a jól ismert dolgok nyugalma.” /Adalbert Stifter: Nyárutó/

2018. augusztus 29., szerda

J.R.R. Tolkien: A gyűrűk ura II.



Túljutottam hát a középföldei kalandjaim második szakaszán. A második kötet A két torony alcímet viseli, és rögtön az előszóban meg is tudjuk, hogy azért, mert két nagyhatalmú mágus és lakhelyeik játsszák most a főszerepet. A könyv elején egy fejezet összefoglalja, mik történtek az első kötetben, aztán pedig bele is vágunk a folytatásba. És a két toronynak megfelelően, na meg ahogy a szövetség tagjai elválnak, úgy mi is két szálon követhetjük tovább az eseményeket.

A harmadik könyv Aragorn, Legolas és Gimli kalandjait meséli el. Mikor ugyanis Frodóék titokban elválnak a többiektől, a folyóparton az ottmaradottakra (akik egyébként éppen Frodót keresik) lecsap egy ork horda. Az orkok a hobbitok körül Trufával és Pippinnel találkoznak, és mivel azt a parancsot kapták, hogy a félszerzeteket élve és sértetlenül vigyék az urukhoz, mással nem is foglalkoznak, fogják a két hobbitot, és elvonulnak. Aragornék, miután nem találják meg Frodót és Samut, feltételezik, hogy ők ketten továbbindultak, hogy az eredeti küldetést teljesítsék, és mivel Aragorn úgy érzi, nem segíthetnek nekik, így inkább az orkok után erednek. Útközben váratlanul találkoznak egy régi ismerőssel, aki jelentősen fordít az események menetén. És a három jó barát, mert eddigre már Legolas és Gimli is megbékélnek egymással, hamarosan egy csata kellős közepén találják magukat, melyet egyébként a rohaniak vívnak Szarumán orkjai ellen. És mivel a történet ezután folytatódik, talán nem lövök le nagy poént, ha elárulom, hogy sikerül győzedelmeskedniük, Szarumán pedig igencsak pórul jár.


A negyedik könyv körülbelül egy időben játszódik a harmadikkal, és ebben pedig Frodóék további útjáról szerezhetünk tudomást. Erről viszont nem tudok túl sok mindent mondani. Mert nem nagyon történt velük sok említésre méltó. Szegődött hozzájuk egy harmadik útitárs, akiben bár egyiken sem bíztak meg, mégis szükségük volt valakire, aki többé-kevésbé ismerte az utat a gonosz föld belsejébe. Valamint egyszer gondori emberek fogságába estek, de az ő bölcs vezetőjük, Faramir végül útjára engedte őket. S a könyv végére sikerül is behatolniuk Mordorba, bár épp az utolsó fejezetben adódik egy kis bonyodalom. Tehát aki még nem ismeri a történetet, akár izgalommal várhatja a harmadik kötetet.

Ezzel a kötettel jóval lassabban haladtam, mint az elsővel. Ennek két oka volt. Egyrészt itt voltak látogatóban a szüleim. Másrészt pedig főként a második fele rettenetesen vontatott volt. Míg az első, Aragornos részben szinte minden fejezetben történt valami, ami előrevitte a cselekményt, a Frodós részben alig történt valami. Ott újfent rengeteg volt a tájleírás, amitől én a falra másztam, mert másról sem szólt, csak hogy jajj, milyen sötét van, mindenhol sziklák, nem lehet rendesen haladni, büdös is van, nincs kaja, nincs víz, és még sötét is van, és sziklák, és büdös, és stb. Az egyetlen dolog, ami ebben a részben számomra érdekes volt, az Faramir jelleme. Ő ugye Boromir öccse. Érdekes volt összehasonlítani, mennyire különböző a két testvér. És ennek kapcsán azon filozofálgattam, vajon miért hat valakire erősen az egy gyűrű, más meg simán ellenáll a hatalmának. És arra jutottam, hogy ez olyan fortélyos varázslat lehet, mint amit Dumbledore vitt véghez A bölcsek kövében Edevis tükrével. Ha nem akarod mindenáron használni, akkor nincs hatalma feletted.

Még néhány megjegyzés. Aragorn viselkedése számomra visszataszító. Ahogy viselkedett, mikor Théodenhez akartak bejutni, hogy márpedig ő itt a nagyobb valaki, és ő nem fogja letenni a kardját. Egyre kevésbé szimpatikus. Ezzel szemben viszont nagyon kedvelem Samut. Nem csak a nyilvánvaló jó tulajdonságai miatt, már hogy hűséges, önfeláldozó, kitartó. Hanem mert sokkal több van benne, mint amennyit elárul magáról. Olyan dolgok is, amikről valószínűleg még ő maga sem tud, de ott szunnyadnak. És én azt hiszem, hogy neki feltétlenül részt kellett vennie ebben a kalandban, mert így tudnak majd előjönni azok az értékei, amelyekre egyébként a Megyében, békében éldegélve valószínűleg sosem lett volna szüksége.

A többiekről még mindig nem tudunk meg semmi érdemlegeset, ami bizonyos szempontból szomorú, más szempontból pedig érthető. De erről majd egy másik alkalommal.

És a végére még egy apróság. Tavasszal elvégeztem egy rövid író kurzust, ahol azt tanították, hogy nem szép dolog alliterációkat használni egy prózai műben. De kell ennél szebb ellenpélda: „Délutánra már kezdték utoléni őket a fekete felhők; dagadozó szélű, vakító fényekkel villogó, baljós baldachinként borultak fölébük.” Kövezzetek meg, de nekem tetszik! J


„De akkor se adjatok fel minden reményt. Mert ki tudja, mit hoz a holnap. Olykor épp a felkelő nap hozza a tanácsot.”

„…van, amibe jobb belevágni, mint visszautasítani, még ha rossz véget ér is.”

„Aki bajban nem tud a kincsétől megszabadulni, önmagát béklyózza meg.”

„…a megégetett kéz a legjobb tanítómester.”

„Valamikor azt hittem, hogy azok a csudálatos régiek azért indultak útnak és keresték az ilyet, vágytak rá, mert nyugtalanok voltak, az élet meg egy kicsit unalmas, tehát, hogy úgy mondjam, virtusból. De, a regékből végül is nem ez derül ki, legalábbis azokból, amelyek megragadnak az ember eszében. Hanem hogy hőseik úgy csöppentek bele… ahogy mondtad, arra vezetett az útjuk. De gondolom, mindig lett volna alkalmuk, hogy visszaforduljanak, mint ahogy nekünk is volt, csakhogy ők nem fordultak vissza. S ha visszafordultak volna, akkor nem tudnánk róluk, mert elfelejtették volna őket. Mi csak azokról tudunk, akik továbbmentek…”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése